Bretaňský ohař

Bretaňský ohař pochází z Francie. Ve Francii patří mezi nejoblíbenější plemeno loveckých psů. Je nejmenším ohařem,některé zdroje uvádějí že je přechodem mezi španěly a ohaři.Standard stanovuje výšku v rozmezí 47- 51 cm plus minus 1 cm, u feny ideálně 47 - 49 cm a u psa 48 - 50 cm. Rámec těla by měl být spíše čtvercový, dle standardu :" představuje typ malého "COBA krátkých linii". Hlava je zakulacená,úměrná k tělu, s rovným nebo mírně zdviženým nosem. Oči jsou mírně šikmo uložené, v odstínu,který dobře ladí s barvou srsti,preferován je tmavý odstín. Bretaňský ohař patří mezi plemena přirozeně bezocasá.Tato vlastnost však již není od roku 1933 chovateli vyžadována,a proto se ve vrhu vedle jedinců bezocasých a s vrozeně krátkým ocasem, vyskytují i psi s normální délkou ocasu. Po narození se ocásek krátí. V některých státech je již krácení ocasu zákonem zakázáno,takže se na výstavách a soutěžích můžeme setkat s jedinci s různou délkou ocasu. Srst má jemnou,mírně zvlněnou, delší na uších, spodní straně hrudníku,na ocase a na zadní straně končetin. Barevných rázů Bretaňského ohaře je celkem pět,navíc ve dvou varietách: bělouš-bílé plochy srsti jsou promíchány srstí druhé barvy,strakoš (straka)-bílé plochy jsou čisté bez příměsi další barvy. Obecně nejrozšířenější je zbarvení bílooranžové,dále je to černobílé,trikolórní se základní barvou černou (černobílý s pálením) ,hnědobílé a trikolórní se základní barvou hnědou (hnědobílý s pálením).

Bretaňský ohař je inteligentní,veselý, hravý a povahově vyrovnaný. Nikdy není agresivní. Má mimořádně dobré lovecké vlastnostmi. Pokud je mu poskytnuto dost prostoru pro vybití energie,může být i vynikajícím rodinným psem.Jeho majitel by měl pamatovat na to, že je to lovecký pes a pokud s nim neloví, měl by mu dopřát dlouhé procházky a vhodné zaměstnání v podobě různých kynologických sportů.

Podmínky zařazení do chovu

Platné od: března 2005

Pracovní a povahová kriteria:
a)splnění limitních známek podle zkušebních řádů pro zkoušky loveckých psů ČMMJ v platném znění v těchto disciplinách :nos 4, vystavování 4, hledání 3, postupování 2, klid po výstřelu 3, poslušnost 3. Tyto limitní známky je možno získat na více akcích.
b) úspěšné absolvování některé z těchto zkoušek: FT, TAN, Memoriálu J. Luxe podle pravidel v platném znění

Exteriérová a zdravotní kriteria:
a) výstavní ocenění: pes - nejméně "VELMI DOBRÝ", fena - nejméně "DOBRÁ", Toto výstavní ocenění musí být získáno ve věku nejméně 12 měsíců na výstavě, pořádané podle platných výstavních řádů (ČMKU, FCI).
b) vyšetření na DKK: Každý do chovu zařazovaný jedinec musí absolvovat RTG kyčelních kloubů pro zjištění stupně postižení DKK. Jedinci se zjištěným stupněm 0-2 (A - C) jsou v chovu použitelní bez omezení. Jedinci se zjištěným stupněm 3 (D) mohou být použiti v chovu pouze za předpokladu, že budou pářeni s partnery prostými postižení (stupeň 0). Jedinci s těžkým postižením stupně 4 (E) nemohou být použiti v plemenitbě.

2006 © Team Magic Street

NAVRCHOLU.cz
|| Počet návštěv: || Stránky si právě prohlíží: